Slovensko sa o presune UNDP dozvedelo z kuloárov, tvrdí M. Lajčák

06.10.2012 Bratislava

Bratislava/Istanbul 6. októbra (TASR) – Slovenská republika sa o možnom presune Regionálneho centra Rozvojového programu OSN (UNDP) z Bratislavy do Turecka dozvedela iba z kuloárov. "Zachytili sme signály, že turecká vláda dala ponuku presťahovať centrum do Istanbulu, že sa o tom diskutovalo na pôde UNDP, ale nás nikto oficiálne neinformoval," potvrdil dnes pre TASR minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Svoj pobyt na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku preto využil na stretnutie s administrátorkou UNDP Helen Clarkovou, na ktorom jej tlmočil rozčarovanie, sklamanie a obavy nad týmto prístupom. Jedným z jeho argumentov bolo to, že Slovensko má dobré vzťahy so všetkými krajinami, ktoré pokrýva regionálne centrum z Bratislavy. "Čo sa nedá povedať o našom protikandidátovi, pretože sú tam aj štáty, s ktorými má Turecko veľmi komplikované vzťahy. To znamená, že sa vytvára problém tam, kde nie je," upozornil Lajčák.

Premiestnenie centra odmietol minister tiež z procedurálneho hľadiska. "Nie je možné, aby sa niečo pieklo za naším chrbtom bez toho, aby sme boli oficiálne informovaní a požiadaní o vyjadrenie," zdôraznil. Poukázal na to, že najskôr treba na stôl predložiť konkrétnu ponuku tak, aby sa na ňu mohla pozrieť aj slovenská strana a povedať, či je schopná dať podobnú alebo lepšiu.

Bratislavské centrum je vraj jedno z najlepších


Clarková tieto argumenty uznala, pričom konštatovala, že bratislavské centrum je vnímané ako jedno z najlepších na svete. Podľa Lajčáka sú štáty na tom podobne ako ľudia. "Mali by byť pochválené za to, čo robia dobre, a potrestané za to, čo robia zle. Ale v tomto prípade, ako keby sme mali byť potrestaní za niečo, čo robíme dobre, čo nie je fér a je to proti duchu fungovania OSN," zdôraznil.

Ako priblížil, turecká vláda sa snaží urobiť z Istanbulu významné regionálne centrum OSN, takže tam chce získať umiestnenie jej viacerých inštitúcií. UNDP zase v rámci šetrenia preskupuje a združuje svoje zastúpenia.

Turecká strana dala finančne atraktívnu ponuku

Clarková v rozhovore s Lajčákom potvrdila, že dostali z tureckej strany finančne atraktívnu ponuku. Šéf slovenskej diplomacie oponoval, že by sa nemalo pozerať iba na peniaze, ale takisto na vzťah SR k Organizácii Spojených národov ako takej. "Sme vzorová krajina, ktorá si platí všetky svoje príspevky načas, v plnej výške, čo vôbec nie je bežná prax v OSN. Spomenul som jej, koľko našich predstaviteľov zastávalo a zastáva významné pozície v OSN, kde je Slovensko vysoko nad priemer. Toto, čo sa deje, nemá absolútne žiadnu logiku," dodal.

Pozíciu a názor Slovenska tlmočil aj štátny tajomník ministerstva Peter Burian tureckej veľvyslankyni na Slovensku Lebibe Gülhan Ulutekinovej. Tá nespochybnila, že by podobné aktivity prebiehali.

Bratislava je sídlom regionálneho centra UNDP od roku 1997, pričom pokrýva ďalších 24 krajín. "Vytvorili sme všetky podmienky pre jeho dobré fungovanie vrátane bezplatného a časovo neobmedzeného nájomného," pripomenul Lajčák. Pracuje v ňom viac ako 140 ľudí. Aj vďaka nemu prichádza na Slovensko množstvo návštev z OSN. Minister predpokladá, že ešte v priebehu októbra sa ohľadom celej záležitosti dozvie viac.
 

Vyberte región